Zasada działania i wykorzystanie różdżek
Różdżki są od wieków wykorzystywane do poszukiwania żył wodnych, które mogą źle wpływać na samopoczucie lub do poszukiwania wody podczas kopania studni. Niektórzy próbują wykorzystywać je również do poszukiwania zaginionych przedmiotów, lub do przepowiadania przyszłości, zastosowania te zostaną również omówione w dalszej części artykułu.
Jak w przypadku każdej koncepcji nie do końca akceptowanej przez tradycyjną naukę, opinie, czy różdżka to użyteczny przedmiot czy bujda są podzielone. Sądzę, że różdżki działają, w ten sposób, że osoba która się nimi posługuje podświadomie wychyla dłońmi tak, by uzyskany wynik był zgodny z prawdą. Skąd osoba wie, jaki powinien być wynik? To już inna historia.
Zazwyczaj różdżki są wykonane albo z drutu, albo z gałązek, dziś skupimy się na tym, jak zbudować różdżkę tego pierwszego typu.
Osobiście skłaniam się ku teorii, że ruch różdżki spowodowany jest nieświadomym ruchem dłoni badającego. Skąd bierze się zatem ten ruch, i dlaczego jego efektem jest udzielenie poprawnej odpowiedzi? Jedna z koncepcji zakłada, że podświadomość stara się nam odpowiedzieć na pytanie, które postawiliśmy. Nasza podświadomość jest zaś częścią globalnej "podświadomości" i z niej czerpie potrzebne informacje.